Events

Courses

Examiners

Ph.D. Program

Application

Students

Past Students

Materials

FAQ

Home

Last update:
08.06.2017


Return

Neurotalks

Lectures and seminars in Göttingen in the field of systems neuroscience


GGNB Events


Thesis defenses


The PhD-Seminar is the main regular event for the PhD-students of the CSN PhD-Program. In the PhD-Seminar the CSN students present their thesis projects to their fellow students or applicants introduce themselves with their master subject or the planned PhD project, respectively. In both cases, the entire thesis committee has to be present!

The seminars have to be scheduled Wednesday afternoons at 5.15 in the lecture hall of the MPI for Experimental Medicine. For inevitable Exceptions: see brackets.

Participation at ALL orderly scheduled events listed below is mandatory!


Special Event: CSN Lecture Series 2012-2013 Topics in Systems Neuroscience (Overview)


2017

14.06.2017

Presentation of and discussion with a prospective student [Start: 6:00 p.m., see "News"]

24.05.2017

Jan Winchenbach (Saher, Bayer, Hülsmann) [Start: 10:00 a.m. at the seminar room of the Department of Neurogenetics, MPI for Experimental Medicine]

28.04.2017

Jeroen Buil (Scherberger, Kagan, Wörgötter) [Start: 9 a.m., at small seminar room of the multifunctional building at the German Primate Center(DPZ)]

19.04.2017

Presentation of and discussion with two prospective students [Start: 6:00 p.m., see "News"]

22.02.2017

Janina Hüer (Treue, Scherberger, Staiger) [Start: 4 p.m.] at the seminar room of the M5 building at the German Primate Center (DPZ)

24.01.2017

Lukas Schneider (Kagan, Wilke, Scherbeger) [Start: 2:30 p.m. in the Seminar room of the MRI building (D1.23) of the DPZ, Hans-Adolf-krebs-Weg 7]

18.01.2017

Lydia Gibson (Kagan, Wilke, Schacht) [Start: 5:15 p.m. at the lecture hall of the MPI for Experimental Medicine]

11.01.2017

Michael Berger (Gail, Wolf, Scherberger) [Start: 4 p.m., at the seminar room of the M5 building at the German Primate Center(DPZ)]


2016

07.12.2016

Jan Winchenbach (Saher, Bayer, Hülsmann) [Start: 2:00 p.m. at the seminar room of the Department of Neurogenetics, MPI for Experimental Medicine]

18.11.2016

Ivan Alekseichuk (Paulus, Gruber, Wörgötter) [Start: 1:00 p.m. at the A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

02.11.2016

Presentation of and discussion with a prospective student [Start: 6:00 p.m., see "News"]

28.10.2016

Thesis defense Antonino Calapai (Treue, Scherberger, Fischer J) [Start: Fri, 11 a.m.]

26.10.2016

Wei-An Sheng (Scherberger, Gail, Wörgötter) [at A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

12.10.2016

Jan Konietzka (Bringmann, Heinrich, Valerius)

05.10.2016

Danial Arabali (Kagan, Wilke, Scherberger) [Start: 4:15 p.m.]

20.09.2016

Thesis defense Rijk int'Veld (Scherberger, Gail, Kagan) [Start: Tue, 2:00 p.m., at the lecture hall of the multi functional building at the German Primate Center (DPZ)]

14.09.2016

Dagmar Akkermann (Stassart, Brose, Heinrich)

10.08.2016

Janina Hüer (Treue, Scherberger, Staiger) [Start: 6 p.m.]

10.08.2016

Elisabeth Maluck (Bringmann, Brose, Dean)

10.08.2016

Jeroen Buil (Scherberger, Kagan, Wörgötter) [Start: 4 p.m., at A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

19.07.2016

Michael Berger (Gail, Wolf, Scherberger) [Start: Tue, 5.15 p.m., at the seminar room of the M5 building at the German Primate Center(DPZ)]

28.06.2016

Thesis defense Paule Lefebvre (Stumpner, Heinrich, Hörner) [Start: Wed, 10:30 a.m., 1.101 seminar room (basement), Schwann-Schleiden-Forschungszentrum, Julia-Lermontowa-Weg 3]

21.06.2016

Hendrik Urbanke (Fischer A, Löwel, Outeiro) [Start: 12 p.m. at the ground floor seminar room of the European Neuroscience Institute, Göttingen (ENI)]

15.06.2016

Presentation of and discussion with two prospective students [Start: 6:00 p.m., see "News"]

15.06.2016

Lydia Gibson (Kagan, Wilke, Schacht)

13.05.2016

Thesis defense Mit Bhavsar (Stumpner, Heinrich, Scherberger) [Start: Fri, 10:30 a.m., 1.101 seminar room (basement), Schwann-Schleiden-Forschungszentrum, Julia-Lermontowa-Weg 3]

29.03.2016

Adán Ulises Dominguez Vargas (Kagan, Scherberger, Gail, Wilke) [Start: Thu, 5.15 p.m. at the seminar room of the MRI building of the DPZ]

10.02.2016

Antonino Calapai (Treue, Scherberger, Fischer J) [Start: 4 p.m., at the old lecture hall of the DPZ]

25.01.2016

Asif Jamil (Nitsche, Wilke, Farina) [Start: 4 p.m., at the A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

20.01.2016

Presentation of and discussion with one prospective student [Start: 6:00 p.m., see "News"]

14.01.2016

Anes Ju (Ehrenreich, Schlüter, Bayer, Chowdhury) [Start: 10 a.m.]

 


2015

09.12.2015

Lukas Schneider (Kagan, Wilke, Scherbeger) [Start: 5:15 p.m. at the old lecture hall of the German Primate Center (DPZ)]

09.12.2015

Danial Arabali (Kagan, Wilke, Scherberger) [Start: 4:15 p.m. at the old lecture hall of the German Primate Center (DPZ)]

01.12.2015

Cheng Xue (Treue, Wolf, Wilke) [Start: 8.30 a.m., at the seminar room of the M5 building at the German Primate Center]

25.11.2015

Judith Besseling (Bringmann, Heinrich, Fiala) [Start: 4 p.m. at the seminar room, 5th floor of the Schwann-Schleiden-Center, Julia-Lermontowa-Weg 3)]

18.11.2015

Presentation of and discussion with two prospective students [Start: 6:00 p.m., see "News"]

14.10.2015

Michael Berger (Gail, Wolf, Scherberger) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

06.10.2015

Jan Winchenbach (Saher, Bayer, Hülsmann) [Start: 11 a.m., at the seminar room on the 4th floor at the MPI for Experimental Medicine]

29.09.2015

Antonino Calapai (Treue, Scherberger, Fischer J) [Start: 5 p.m., at the A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

21.09.2015

Wei-An Sheng (Scherberger, Gail, Wörgötter) [Start: 4 p.m. at the seminar room E0.22 of the multi functional building at the German Primate Center (DPZ)]

16.09.2015

Sina Stumpf (Saher, Fischer A, Bayer) [Start: 3:30 p.m., at the seminar room on the 4th floor at the MPI for Experimental Medicine]

12.08.2015

Janina Hüer (Treue, Scherberger, Staiger) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

06.08.2015

Ivan Alekseichuk (Paulus, Gruber, Wörgötter) [Start 5:15 p.m. at the A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

29.07.2015

Jeroen Buil (Scherberger, Kagan, Wörgötter) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

15.07.2015

Rijk int'Veld (Scherberger, Gail, Kagan) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

22.06.2015

Hendrik Urbanke (Fischer A, Löwel, Outeiro) [Start: 4:15 p.m. at the seminar room of the European Neuroscience Institute, Göttingen (ENI)]

16.06.2015

Adán Ulises Dominguez Vargas (Kagan, Wilke, Scherberger, Gail) [Start: 4:15 p.m. at the seminar room E0.22 of the multi functional building at the German Primate Center (DPZ)]

10.06.2015

Mit Bhavsar (Stumpner, Heinrich, Scherberger) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

22.05.2015

Cheng Xue (Treue, Wolf, Wilke) [Start: 9.30 a.m., at the seminar room of the M5 building at the German Primate Center]

20.05.2015

Lydia Gibson (Kagan, Wilke, Schacht) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

13.05.2015

Michael Gertig (Fischer A, Heinrich, Rizzoli) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

15.04.2015

Vera Veith (Treue, Scherberger, Wilke) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

01.04.2015

Yuranny Cabral Calderin (Wilke, Bähr, Antal) [Start: 3 p.m. at the seminar room of the Dept. of Cognitive Neurology, UMG]

18.03.2015

Judith Besseling (Bringmann, Heinrich, Fiala) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

04.03.2015

Anes Ju (Ehrenreich, Schlüter, Bayer, Chowdhury) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

19.02.2015

Janina Hüer (Treue, Scherberger, Staiger) [Start: 4:00 p.m., at the seminar room of the M5 building at the German Primate Center]

11.02.2015

Christoph Ott (Ehrenreich, Heinrich, Brose, Katschinski) [Start: 2.00 p.m., at the A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

30.01.2015

Cheng Xue (Treue, Wolf, Wilke) [Start: 2.30 p.m., at the seminar room of the M5 building at the German Primate Center]

28.01.2015

Paule Lefebvre (Stumpner, Heinrich, Hörner) [at the seminar room "Proteomics" (E-Block) at the MPI for Experimental Medicine]

28.01.2015

Jonathan Michaels (Scherberger, Treue, Gail) [Start: 4.15 p.m., at the seminar room "Proteomics" (E-Block) at the MPI for Experimental Medicine]

14.01.2015

Asif Jamil (Nitsche, Wilke, Farina) [Start: 4 p.m., at the A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

06.01.2015

Antonino Calapai (Treue, Scherberger, Fischer J) [Start: 5 p.m., at the A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine, ]

 


2014

12.11.2014

Presentation of and discussion with one prospective student [Start: 6:00 p.m., see "News"]

29.10.2014

Mit Bhavsar (Stumpner, Heinrich, Scherberger)

22.10.2014

Wei-An Sheng (Scherberger, Gail, Wörgötter)

15.10.2014

Philipp Schwedhelm (Treue, Scherberger, Wilke)

08.10.2014

Presentation of and discussion with one prospective student [Start: 6:00 p.m., see "News"]

08.10.2014

Michael Berger (Gail, Wolf, Scherberger)

15.09.2014

Hendrik Urbanke (Fischer A, Löwel, Outeiro) [Start: 1:15 p.m. at the seminar room of the European Neuroscience Institute, Göttingen (ENI)]

04.09.2014

Thesis defense Shane Fresnoza (Nische, Waldmann, Fuchs) [Start: 2:00 p.m. at the lecture hall of the MPI for Experimental Medicine]

27.08.2014

Vera Veith (Treue, Scherberger, Wilke)

31.07.2014

Guilia Poggi (Ehrenreich, Nave, Simmons) [Start: 1 p.m.]

30.07.2014

Ivan Alekseichuk (Paulus, Gruber, Wörgötter)

30.07.2014

Thesis defense Sepideh Fazeli (Treue, Wolf, Gail) [Start: 1:30 p.m. at the lecture hall of the German Primate Center]

29.07.2014

Thesis defense Stefan Schaffelhofer (Scherberger, Treue, Gail, Moser) [Start: 9:00 a.m. at the lecture hall of the German Primate Center]

23.07.2014

Michael Gertig (Fischer A, Heinrich, Rizzoli)

16.07.2014

Rijk int'Veld (Scherberger, Gail, Kagan)

09.07.2014

Christoph Ott (Ehrenreich, Heinrich, Brose, Katschinski) [Start: 4 p.m.]

02.07.2014

Jonathan Michaels (Scherberger, Treue, Gail) [A1 seminar room at the MPI for Experimental Medicine]

25.06.2014

Sina Stumpf (Saher, Fischer A, Bayer) [Start: 6 p.m.]

25.06.2014

Adán Ulises Dominguez Vargas (Kagan, Wilke, Scherberger, Gail)

18.06.2014

Presentation of and discussion with one prospective student [Start: 6:30 p.m., see "News"]

18.06.2014

Presentation of and discussion with one prospective student [Start: 6:00 p.m., see "News"]

18.06.2014

Presentation of and discussion with one prospective student [Start: 5:30 p.m., see "News"]

12.06.2014

Janina Hüer (Treue, Scherberger, Staiger) [Start: 10:00 a.m.]

04.06.2014

Lydia Gibson (Kagan, Wilke, Schacht) [Start: 2 p.m.]

13.05.2014

Cheng Xue (Treue, Wolf, Wilke) [Start: Tue, 1:00 p.m. at the seminar room of the M5) building at the German Primate Center]

16.04.2014

Asif Jamil (Nitsche, Wilke, Farina)

16.04.2014

Judith Besseling (Bringmann, Heinrich, Fiala) [Start: 10:00 a.m. at the seminar room "Proteomics" (E-Block) at the MPI for Experimental Medicine]

09.04.2014

Presentation of and discussion with one prospective student [Start: 5:30 p.m., see "News"]

09.04.2014

Antonino Calapai (Treue, Scherberger, Fischer J) [Start: 4:15 p.m.]

31.03.2014

Thesis defense Catarina Saiote (Antal, Hörner, Wörgötter) [Start: 3:30 p.m. at the lecture hall of the MPI for Experimental Medicine]

27.03.2014

Thesis defense Giorgi Batsikadze (Nitsche, Kröner-Herwig, Mattler) [Start: 12:00 noon at the lecture hall of the MPI for Experimental Medicine]

14.03.2014

Yuranny Cabral Calderin (Wilke, Bähr, Antal) [Start: 2 p.m. at the seminar room of the Dept. of Cognitive Neurology, UMG]

05.03.2014

Anes Ju (Ehrenreich, Schlüter, Bayer, Chowdhury)

21.02.2014

Michal Turek (Bringmann, Paulus, Oster) [Start: 3 p.m.]

29.01.2014

Shane Fresnoza (Nitsche, Waldmann, Fuchs)


2013

18.12.2013

Giulia Poggi (Ehrenreich, Nave, Simons) [Start: 3 p.m.]

22.11.2013

Artem Gurvich (Ehrenreich, Fischer A, Brose) [Start: 5 p.m.]

13.11.2013

Jan-Philipp Spies (Bringmann, Stumpner, Frahm)

30.10.2013

Mit Bhavsar (Stumpner, Heinrich, Scherberger)

23.10.2013

Paule Lefebvre (Stumpner, Heinrich, Hörner) [at the seminar room "Proteomics" (E-Block) at the MPI for Experimental Medicine]

22.10.2013

Beata Stepniak (Ehrenreich, Fischer A, Lass) [Start: Tue, 11 a.m.]

17.10.2013

Daniela Winkler (Ehrenreich, Nave, Hanisch) [Start: Thu, 12:30 p.m.]

09.10.2013

Catarina Saiote (Antal, Wörgötter, Hörner)

18.09.2013

Presentation of and discussion with one prospective student [Start: 5:45, see "News"]

04.09.2013

Presentation of and discussion with one prospective student [Start: 5:45, see "News"]

27.08.2013

Christoph Ott (Ehrenreich, Heinrich, Brose, Katschinski) [Start: Tue, 5 p.m.]

27.08.2013

Giorgi Batsikadze (Nitsche, Kröner-Herwig, Mattler) [Start: Tue, 4 p.m.]

14.08.2013

Judith Besseling (Bringmann, Heinrich, Fiala)

07.08.2013

Vera Veith (Treue, Wilke, Scherberger)

26.07.2013

Cheng Xue (Treue, Wolf, Wilke) [Start: Fri, 9 a.m., Seminar room CNL at DPZ]

10.07.2013

CSN Lecture Series - Prof. H. Ehrenreich [see "Neurotalks"]

04.07.2013

Adan Vargas (Kagan, Scherberger, Gail, Wilke) [Start: Thu, 4.00 p.m.]

03.07.2013

Rijk in 't Veld (Scherberger, Gail, Kagan)

26.06.2013

CSN Lecture Series - Prof. J. Frahm [see "Neurotalks"]

19.06.2013

Jonathan Michaels (Scherberger, Treue, Gail)

12.06.2013

CSN Lecture Series - PD Dr. M. Nitsche [see "Neurotalks"]

29.05.2013

CSN Lecture Series - Dr. P. Dechent [see "Neurotalks"]

16.05.2013

Elena Spanou (Treue, Gail, Scherberger) [Start: Thu, 5.15 p.m.]

15.05.2013

CSN Lecture Series - Prof. S. Treue [see "Neurotalks"]

24.04.2013

CSN Lecture Series - Prof. A. Fischer [see "Neurotalks"]

10.04.2013

Presentation of and discussion with two prospective students [see "News"]

20.03.2013

Presentation of and discussion with four prospective students [see "News"]

28.02.2013

Stefan Schaffelhofer (Scherberger, Treue, Gail, Moser) [Start:Tue, 4.15 p.m.]

27.02.2013

Presentation of and discussion with three prospective students [see "News"]

13.02.2013

Beata Stepniak (Ehrenreich, Fischer A, Lass) [Start: 3.00 p.m.]

06.02.2013

Philipp Schwedhelm (Treue, Scherberger, Wilke)

01.02.2013

Daniela Winkler (Ehrenreich, Nave, Hanisch) [Start: Fr., 10.00 a.m.]

30.01.2013

Presentation of and discussion with two prospective students [Start: 4.30 p.m., see "News"]

30.01.2013

CSN Lecture Series - Prof. H. Scherberger [see "Neurotalks"]

29.01.2013

Shane Fresnoza (Nitsche, Waldmann, Fuchs) [Start: Tu., 3.00 p.m.]

29.01.2013

Thesis defense Sanaz Bahari-Javan (Fischer A, Bayer, Hörner, Falkai)

16.01.2013

CSN Lecture Series - Dr. A. Gail [see "Neurotalks"]


2012

12.12.2012

CSN Lecture Series - Prof. R. Heinrich [see "Neurotalks"]

19.12.2012

Michal Turek (Bringmann, Paulus, Oster) [Start: 2.00 p.m.]

12.12.2012

Martesa Tantra (Ehrenreich, Brose, Bayer) [Start: 2.00 p.m.]

28.11.2012

CSN Lecture Series - Prof. J. Fischer [see "Neurotalks"]

28.11.2012

Giulia Poggi (Ehrenreich, Nave, Simons) [Start: 4.00 p.m.]

20.11.2012

Jan-Philipp Spies (Bringmann, Stumpner, Frahm) [Start: Tue, 4.00 p.m.]

16.11.2012

Elena Spanou (Treue, Gail, Scherberger) [Start: Fri, 10.00 a.m.]

14.11.2012

CSN Lecture Series - Prof. A. Antal [see "Neurotalks"]

13.11.2012

Jonathan Michaels (Scherberger, Treue, Gail) [Start: Tue, 4.00 p.m.]

07.11.2012

CSN Lecture Series - Prof. M. Wilke [see "Neurotalks"]

31.10.2012

Sepideh Fazeli (Treue, Wolf, Gail)

24.10.2012

Juliane Schwarz (Bringmann, Heinrich, Nave) [Start: 3.00 p.m.]

29.10.2012

Giorgi Batsikadse (Nitsche, Kröner-Herwig, Mattler) [Start: Mo., 4.00 p.m.]

18.09.2012

Artem Gurvich (Ehrenreich, Fischer A, Brose)

14.09.2012

Anne Kästner (Ehrenreich, Gibbons, Bickeböller)

01.08.2012

Vera Marks (Treue, Wilke, Scherberger)

25.07.2012

Presentation of and discussion with a prospective student [see "News"]

09.07.2012

Christoph Ott (Ehrenreich, Heinrich, Brose, Katschinski)

14.06.2012

Philipp Schwedhelm (Treue, Scherberger, Wilke)

04.06.2012

Sanaz Bahari-Javan (Fischer A, Bayer, Hörner, Falkai)

21.05.2012

Thesis defense Jessica Wittnam (Bayer, Ehrenreich, Fischer)

18.05.2012

Thesis defense Nora Hagemeyer (Ehrenreich, Nave, Bayer)

16.05.2012

Sepideh Fazeli (Treue, Wolf, Gail)

02.05.2012

Stefan Schaffelhofer (Scherberger, Treue, Gail, Moser)

25.04.2012

Presentation of and discussion with two prospective students [see "News"]

24.04.2012

Matthis Drolet (Fischer J, Frahm, Thiel)

20.04.2012

Thesis defense Nicole Yee (Fuchs, Hörner, Paulus)

13.04.2012

Thesis defense Vanessa Schmitt (Fischer J, Waldmann, Rakoczy, Nieder)

07.03.2012

Presentation of and discussion with a prospective student [see "News"]

22.02.2012

Presentation of and discussion with one prospective student

15.02.2012

Shane Freznoza (Nitsche, Waldmann, Fuchs)

01.02.2012

Michal Turek (Bringmann, Paulus, Oster)

18.01.2012

Beata Stepniak (Ehrenreich, Fischer A, Lass)

17.01.2012

Liane Dahm (Ehrenreich, Nave, Müller)


2011

14.12.2011

Presentation of and discussion with two prospective students

30.11.2011

Daniela Winkler (Ehrenreich, Nave, Hanisch)

28.11.2011

Anne Kästner (Ehrenreich, Gibbons, Bickeböller)

16.11.2011

Catarina Saiote (Antal, Wörgötter, Hörner)

09.11.2011

Sepideh Fazeli (Treue, Dechent, Gail, Wolf)

20.10.2011

Jan-Philipp Spies (Bringmann, Stumpner, Frahm)

12.10.2011

Elena Spanou (Treue, Gail, Scherberger)

28.09.2011

Valeska Stephan (Treue, Gail, Fischer J)

26.09.2011

Shane Fresnoza (Nitsche, Waldmann, Fuchs)

26.09.2011

Vanessa Schmidt (Fischer A, Rakoczy, Waldmann)

23.09.2011

Thesis Defense Rafael Polania (Paulus, Wörgötter, Frahm, Gruber)

31.08.2011

Stefan Schaffelhofer (Scherberger, Treue, Gail, Moser)

18.08.2011

Artem Gurvich (Ehrenreich, Fischer A, Brose)

17.08.2011

Giorgi Batsikadze (Nitsche, Kröner-Herwig, Matter)

01.08.2011

Thesis Defense Katja Ribbe (Ehrenreich, Gibbons, Fischer J)

29.06.2011

Nicole Yee (Fuchs, Hörner, Paulus)

28.06.2011

Sanaz Bahari-Javan (Fischer A, Bayer, Hörner, Falkai)

22.06.2011

Presentation of and discussion with one prospective student

15.06.2011

Juliane Schwarz (Bringmann, Heinrich, Nave)

31.05.2011

Thesis Defense Brid Bode (Oster, Fischer J, Paulus)

25.05.2011

Sonia Baloni (Treue, Gail, Wolf)

18.05.2011

Presentation of and discussion with one prospective student

18.05.2011

Martesa Tantra (Ehrenreich, Brose, Bayer)

28.04.2011

Rafael Polania (Paulus, Wörgötter, Frahm, Gruber)

27.04.2011

Matthis Drolet (Fischer J, Frahm, Thiel)

14.04.2011

Jessica Wittnam (Bayer, Ehrenreich, Fischer A)

14.04.2011

Thesis Defense Sabrina Grube (Ehrenreich, Brose, Rehling)

06.04.2011

Presentation of and discussion with one prospective student

02.03.2011

Presentation of and discussion with one prospective student

21.02.2011

Thesis Defense Heidi Friedrichs (Ehrenreich, Gibbons, Nave)

16.02.2011

Sepideh Fazeli (Treue, Dechent, Gail, Wolf)

09.02.2011

Presentation of and discussion with two prospective students

26.01.2011

Presentation of and discussion with a prospective student

17.01.2011

Thesis Defense Nivethida Thirugnanasambandam (Nitsche, Fuchs, Kröner-Herwig)

12.01.2011

Katja Ribbe (Ehrenreich, Gibbons, Fischer J)

10.01.2011

Thesis Defense Nicole Neef (Paulus, Fischer J, Hasselhorn, Sommer)


2010

09.12.2010

Heidi Friedrichs (Ehrenreich, Gibbons, Nave)

08.12.2010

Liane Dahm (Ehrenreich, Nave, Müller)

24.11.2010

Catarina Saiote (Antal, Wörgötter, Hörner)

18.11.2010

Nivethida Thirugnanasambandam (Nitsche, Fuchs, Kröner-Herwig)

17.11.2010

Rafel Polania (Paulus, Wörgötter, Frahm, Gruber)

08.11.2010

Juliane Schwarz (Bringmann, Heinrich, Nave)

03.11.2010

Elena Spanou (Treue, Gail, Scherberger)

03.11.2010

Thesis Defense Anja Lochte (Treue, Gail, Heinrich)

27.10.2010

Anne Kästner (Ehrenreich, Gibbons, Bickeböller)

25.10.2010

Valeska Stephan (Treue, Gail, Fischer J)

13.10.2010

Nora Hagemeyer (Ehrenreich, Nave, Bayer)

08.10.2010

Thesis Defense Ahmed El-Kordi (Ehrenreich, Gibbons, Brose)

15.09.2010

Sabrina Grube (Ehrenreich, Brose, Rehling)

25.08.2010

Sonia Baloni (Treue, Wolf, Gail)

20.08.2010

Nicole Neef (Paulus, Fischer J, Hasselhorn, Sommer)

18.08.2010

Jessica Wittnam (Bayer, Ehrenreich, Fischer A)

Presentation of and discussion with a prospective student")

28.07.2010

Presentation of and discussion with a prospective student")

14.07.2010

Brid Bode (Oster, Fischer, Paulus)

29.06.2010

Vanessa Schmitt (Fischer J, Waldmann, Rakoczy, Nieder)

09.06.2010

Presentation of and discussion with 3 prospective students

26.05.2010

Rafael Polania (Paulus, Wörgötter, Frahm, Gruber)

3./4.06.10

CSN-SMN Minisymposium "Neuroprosthetics..."

12.05.2010

Presentation of and discussion with 3 prospective students

05.05.2010

Nicole Yee (Fuchs, Hörner, Paulus)

28.04.2010

Martesa Tantra (Ehrenreich, Brose, Bayer)

21.04.2010

Katja Ribbe (Ehrenreich, Gibbons, Fischer J)

14.04.2010

Matthis Drolet (Fischer J, Frahm, Thiel)

07.04.2010

Presentation of and discussion with a prospective student

03.03.2010

Anja Lochte (Treue, Gail, Heinrich)

24.02.2010

Heidi Friedrichs (Ehrenreich, Gibbons, Nave)

17.02.2010

Thesis Defense Daniel Kaping (Treue, Dechent, Gail)

16.02.2010

Thesis Defense Holger Rothkegel (Paulus, Rammsayer, Treue)

10.02.2010

Jessica Wittnam (Bayer, Ehrenreich, Fischer A)

13.01.2010

Liane Dahm (Ehrenreich, Nave, Müller)


2009

18.12.2009

Nora Hagemeyer (Ehrenreich, Nave, Bayer)

07.12.2009

Nicole Neef (Paulus, Fischer J, Hasselhorn, Sommer)

19.11.2009

Nivethida Thirugnanasambandam (Nitsche, Fuchs, Kröner-Herwig)

04.11.2009

CSN Minisymposium "Pathologies of Memory"

30.10.2009

Thesis defense Bartosz Adamcio (Ehrenreich, Havemann-Reinecke, Heinrich)

28.10.2009

Sabrina Klaus (Ehrenreich, Brose, Rehling)

27.10.2009

Brid Bode (Oster, Fischer J, Paulus)

23.09.2009

Ahmed El-Kordi (Ehrenreich, Gibbons, Brose)

16.09.2009

Anja Lochte (Treue, Gail, Heinrich)

09.09.2009

Thesis Defense Dany d'Souza (Frahm, Lee, Treue)

02.09.2009

Presentation and discussion with a prospective student

19.08.2009

Bartosz Adamcio (Ehrenreich, Havemann-Reinecke, Heinrich)

12.08.2009

Sonia Baloni (Treue, Gail, Wolf)

15.07.2009

Valeska Stephan (Treue, Gail, Fischer J)

08.07.2009

Katrin Obst (Gruber, Mattler, Dechent, Treue)

07.07.2009

Vanessa Schmitt (Fischer J, Nieder, Waldmann)

24.06.2009

Presentation and discussion with a prospective student

03.06.2009

Presentation and discussion with a prospective student

27.05.2009

Nicole Yee (Fuchs, Hörner, Paulus)

29.04.2009

Presentation and discussion with a prospective student

20.04.2009

CSN Minisymposium "Attention - From mouse to human"

18.03.2009

Holger Rothkegel (Paulus, Rammsayer, Treue)

26.02.2009

Heidi Friedrichs (Ehrenreich, Gibbons, Nave)

16.02.2009

Daniel Kaping (Treue, Dechent, Gail)

11.02.2009

Two presentations and discussions with prospective students

21.01.2009

Bartosz Adamcio (Ehrenreich, Havemann-Reinecke, Heinrich)

14.01.2009

Katja Ribbe (Ehrenreich, Gibbons, Fischer J)


2008

18.12.2008

Dany D´Souza (Frahm, Lee, Treue)

05.12.2008

Planning of Symposia for 2009

27.11.2008

Brid Bode (Oster, Fischer J, Paulus)

26.11.2008

Nora Hagemeyer (Ehrenreich, Nave, Bayer)

06.11.2008

Nivethida Thirugnanasambandam (Nitsche, Fuchs, Kröner-Herwig)

05.11.2008

Sabrina Klaus (Ehrenreich, Brose, Rehling) /
Two presentations and discussions with prospective students

20.10.2008

Nicole Neef (Paulus, Fischer J, Hasselhorn, Sommer)

24.09.2008

Ahmed El-Kordi (Ehrenreich, Gibbons, Brose)

17.09.2008

Anja Lochte (Treue, Gail, Heinrich)

13.08.2008

Abud Farca Luna (Heinrich, Hardeland, Reischig)

15.07.2008

Warm-up meeting


2007

19.12.2007

Dany D'Souza (Frahm, Lee, Treue)

05.12.2007

Bartosz Adamcio (Ehrenreich, Havemann-Reinecke, Heinrich)

17.10.2007

Daniel Kaping (Treue, Dechent, Gail, Tzvetanov)

05.10.2007

Holger Rothkegel (Paulus, Rammsayer, Treue)

17.09.2007

Olga Michailova (Nave, Heinrich, Treue)

27.06.2007

Christian Heck (Heinrich, Stumpner, Terlau)

06.06.2007

Abud Jose Farca Luna (Heinrich, Pöggeler, Reischig)

18.04.2007

Claudia Perez-Cruz (Fuchs, Kirchhoff, Stokoyva)

28.02.2007

Panida Loutchanwoot (Ehrenreich, Jarry, Treue)

17.01.2007

Carmen Morawetz (Dechent, Treue, v. Steinbüchel)

10.01.2007

Olga Michailova (Nave, Heinrich, Treue)


2006

13.12.2006

Dany D'Souza (Frahm, Lee, Treue)

28.11.2006

Christian Heck (Heinrich, Stumpner, Terlau)

07.11.2006

Bartosz Adamcio (Ehrenreich, Havemann-Reinecke, Heinrich)

04.10.2006

Daniel Kaping (Treue, Dechent, Gail)

26.09.2006

Holger Rothkegel (Paulus, Rammsayer, Treue)

12.07.2006

Abud Jose Farca Luna (Heinrich, Pöggeler, Reischig)

29.06.2006

Claudia Bartels (Ehrenreich, Kröner-Herwig, Nave)

21.06.2006

Claudia Perez Cruz (Fuchs, Kirchhof, Stoykova)

17.05.2006

Laura Busse (Treue, Wolf, Nothdurft)

19.04.2006

Steffen Katzner (Treue, Nothdurft, Wolf)


2005

30.11.2005

Min-Fang Kuo (Paulus, Rammsayer, Treue)

02.11.2005

Claudia Bartels (Ehrenreich, Kröner-Herwig, Nave)

28.09.2005

Carmen Morawetz (Dechent, Treue, v. Steinbüchel)

24.08.2005

Planning meeting for mini-symposia

06.07.2005

Abud Jose Farca Luna (Heinrich, Pöggeler, Reischig)

08.06.2005

Daniel Kaping (Treue)

11.05.2005

Claudia Perez Cruz (Fuchs, Kirchhof, Stoykova)

06.04.2005

Christian Heck (Heinrich, Stumpner, Terlau)

09.03.2005

Laura Busse (Treue, Wolf, Nothdurft)

23.02.2005

Carlotta Aust (Ehrenreich)

09.02.2005

Olga Michailova (Nave, Brose, Krieglstein)

08.12.2004

Steffen Katzner (Treue, Nothdurft)

Past Events